Legitymacja służbowa

Moderator: Moderator

Awatar użytkownika
Patrycja
Administrator
Posty: 166
www.4poziom.slask.pl
Rejestracja: 10 marca 2021, 19:36

Legitymacja służbowa

Post autor: Patrycja »

Każdy urzędnik państwowy powinien posiadać "legitymację urzędnika państwowego", jednak jak wszyscy wiemy odkąd POLSKA stała się korporacją nie posiadamy urzędów państwowych, co za tym idzie urzędnicy nie mogą posiadać legitymacji urzędników państwowych. Ich legitymacje zmieniły sie tylko na legitymacje służbowe. W związku z tym nie warto prosić o wykazanie legitymacji państwowej.
Jednak warto sprawdzić czy legitymacja funkcjonariusza ma ważność. Funkcjonariusz powinien posiadać legitymacje ważną i z maksymalną datą do 31.12.2022 roku po tym czasie zostaną wprowadzone nowe legitymacje.
Funkcjonariusz bez ważnej legitymacji nie powinien wykonywać żadnych czynności.
Powinniśmy mieć także swobodny dostęp do sprawdzenia danych funkcjonariusza który przystąpił do czynności.
Art. 61. - [Legitymacja służbowa] - Policja.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.1882 t.j. | Akt obowiązujący
Wersja od: 18 października 2021 r. do: 20 grudnia 2021 r.
Art. 61. [Legitymacja służbowa]
1.
W przypadkach przewidzianych w art. 60 ust. 2 policjant, wykonując czynności dochodzeniowo-śledcze, a także czynności określone w art. 14 ust. 2 i art. 15 ust. 1 pkt 2-4, obowiązany jest okazać legitymację służbową w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować numer i organ, który wydał legitymację, oraz nazwisko policjanta.
2.
Przy wykonywaniu innych czynności administracyjno-porządkowych nieumundurowany policjant obowiązany jest na żądanie obywatela okazać legitymację służbową lub znak identyfikacyjny w sposób określony w ust. 1.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 593/art-61

Dlaczego warto sprawdzać legitymacje, a nie wierzyć naszywką na mundurach? Ponieważ jak to zostało określone przez jednego z funkcjonariuszy taki mundur każdy może sobie kupić na allegro, a na sprawie Krzysztofa (która została podlinkowana w zakładce polecane materiały) jeden z funkcjonariuszy miał mundur kolegi. Więc tylko legitymacja w zadowalającym nas stopniu jest w stanie potwierdzić że to akurat ten funkcjonariusz nas legitymuje.
ODPOWIEDZ